Zebranie Zarządu Oddziału PTL w RDLP w Białymstoku
Opublikowano: 15.01.2018


5 stycznia 2018 r odbyło się zebranie Zarządu Odziału PTL w RDLP w Białymstoku.


Oprócz członków Zarządu, wzieli w nim udział przewodniczący wszystkich kół terenowych PTL w Oddziale. Głównym tematem zebrania była organizacja zbliżającego się Zjadu PTL, który w 2018 roku odbędzie się na terenie RDLP w Białymstoku, w Nadleśnictwie Supraśl. Wybrano również nowego sekretarza Zarządu. Został nim Kolega Mirosław Sienkiewicz z RDLP w Białymstoku. Gratulujemy!Powstanie Koła PTL przy Technikum Leśnym w Białowieży
Opublikowano: 02.06.2017

2 czerwca 2017 r. odbyło się pierwsze zebranie Kola Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Technikum Leśnym w Białowieży.


Autor Anna Kulbacka


Koło liczy 24 członków (5 nauczycieli i 19 uczniów). Na zebranie przyszły też osoby, które zadeklarowały chęć przystąpienia. Przewodniczącą Koła jest dyr. Anna Kulbacka – inicjatorka powołania Koła przy szkole.
Zebranie dotyczyło wstępnych ustaleń funkcjonowania Koła, planów na przyszłość.
Członkowie Koła zapoznali się z Uchwałą nr 2 z dnia 22 maja 207 r. Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa leśnego w Białymstoku dotyczącą powołania Koła PTL przy Technikum Leśnym w Białowieży.
Uchwała o powołaniu Koła została odczytana przez Janusza Porowskiego - zastępcę  przewodniczącego Zarządu Oddziału PTL w Białymstoku 23 maja 2017 r. podczas konferencji „Ku utrwaleniu polskości na Kresach... Zaangażowanie leśników w powstanie parafii i budowę kościoła rzymskokatolickiego w Białowieży, 1922-1939”. Dyr. Anna Kulbacka otrzymała legitymację i odznakę od przewodniczącego Zarządu Głównego PTL prof. dr hab. Andrzeja Grzywacza podczas w/w konferencji. Przysługujące pozostałym członkom PTL odznaki i legitymacje zostaną wręczone na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2016/2017.

Martwe drewno
Opublikowano: 02.06.2017

W kwietniu 2017 r. Nadleśnictwo Żednia wraz z przyzakładowym Kołem Polskiego Towarzystwa Leśnego rozpoczęło  budowę stosów z rozkładającego się drewna.


Autor: Grzegorz Dworakowski

Zaplanowane działanie ma na celu zwiększenie zasobów martwego drewna w lesie, a tym samym zachowanie bioróżnorodności leśnej.
Przedsięwzięcie zaplanowano przede wszystkim w leśnictwach objętych w ubiegłym roku klęską żywiołową. Stosy w pierwszej kolejności wykonano na dużych otwartych powierzchniach pohuraganowych, gdzie z uwagi na rozmiar zniszczeń i charakter prac gospodarczych ilość martwego drewna jest ograniczona. Na skutek nawałnicy, która przeszła nad Puszczą Knyszyńską latem 2016 r. w Nadleśnictwie Żednia zniszczeniu uległo ponad 160 hektarów drzewostanów. Wiatr zniszczył wiele drzew biocenotycznych, dziuplastych, kęp ekologicznych, które z uwagi na bezpieczeństwo powszechne musiały być uprzątnięte.
Na powierzchniach pohuraganowych konstrukcje o charakterze stożków ułożone zostały z pozostałości po uprzątniętych wiatrowałach i wiatrołomach. Do budowy stosów wykorzystano zróżnicowane pod względem struktury i rozkładu drewno -  cieńsze gałęzie, konary,  kłody, chrust i korę.Tak przygotowane stożki martwego drewna staną się w przyszłości siedliskiem licznych gatunków bezkręgowców, w przestrzeniach pomiędzy poszczególnymi elementami drewna schronienie znajdą też płazy, gady i drobne ssaki.
Działanie to będzie kontynuowane na pozostałej części terenu Nadleśnictwa.Ryś w Nadleśnictwie Żednia
Opublikowano: 13.12.2016


Ryś widziany w Puszczy Knyszyńskiej.autor: Jarosław Krawczyk

To już kolejny raz leśnikom z Nadlesnictwa żednia udało sie nie tylko zaobserwować, ale i sfotografować tak płochliwe zwierzę jakim jest ryś.

Tym razem szczęście dopisało koledze Robertowi Kapowiczowi, który "przyłapał" zwierzę na przeprawie przez rzekę Płoskę.
Ryś to niezwykle płochliwe i skryte zwierze. Jest objęty całkowitą ochroną i wpisany jest do Polskiej Czerwonej Ksiegi. Jego pożywieniem sa głównie sarny.


   Nowa witryna internetowa Oddziału
Opublikowano: 26.01.2016

Od stycznia 2017 znajdziecie nas w internecie w nowej odsłonie. Zachęcamy członków Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział w Białymstoku do współtworzenia działu "Aktualności". Przesyłajcie nam informacje dotyczące działalności "Pro Bono Silvae -dla dobra lasu".


Mamy nadzieję, że internauci znajdą na łamach tej witryny wiele ciekawych informacji. W menu "Nasz oddział" znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące naszego Oddziału PTL. Można z tego miejsca również pobrać deklarację członkowską.